Moda na domy z drewna?
- Utworzono: czwartek, 05, lipiec 2012 13:07
Drewniane budownictwo mieszkaniowe pozostaje w Polsce nadal głównie domeną górskich miejscowości. Jednak w okolicach większych miast można juz obecnie spotkać domy jednorodzinne z drewna.
Należy zaznaczyć, że większości Polaków drewniane konstrukcje kojarzą się raczej z typowymi domkami letniskowymi, niż prawdziwą zabudową jednorodzinną. Warto jednak pamiętać, że takie domy mają liczne zalety. Za drewnianym budownictwem przemawia w pierwszej kolejności cena, która może być w niektórych przypadkach nawet o jedną trzecią niższa w relacji do jednostek mieszkalnych wzniesionych metodą tradycyjną. Trzeba również zaznaczyć, że domy z drewna charakteryzują się podobnymi lub często lepszymi standardami odnośnie przepuszczalności hałasu, czy utrzymywania temperatury, niż zabudowa z tradycyjnego budulca ceramicznego. Czas „życia” obiektu jest w obu przypadkach podobny, choć drewniane budynki mieszkalne wymagają za to częstszych renowacji. Ponadto czynnikiem, który przemawia za taką konstrukcją jest także czas realizacji - znacznie krótszy, niż ma to miejsce w wypadku tradycyjnej technologii. Do głównych wątpliwości osób zastanawiających się nad budową domu z drewna należy kwestia ochrony przeciwpożarowej. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie wykorzystywane środki przeciwogniowe w znacznym stopniu minimalizują ryzyko pożaru.
Zgodnie szacunkami analityków Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. liczba nowych konstrukcji mieszkalnych z drewna za 2010 r. zawierała się między 1,5 a 2 tys. jednostek. Najlepszym okresem dla tego rodzaju budownictwa jednorodzinnego były jednak lata 2007 oraz 2008 r., kiedy to liczba oddanych domów wyraźnie przekroczyła 3 tys. Zanotowany w ciągu dwóch kolejnych lat spadek można tłumaczyć raczej ogólną sytuacją na rynku nieruchomości, niż odwróceniem dotychczasowej tendencji stopniowego wzrostu zainteresowania drewnianą zabudową. Liczba firm w Polsce specjalizujących się we wznoszeniu obiektów z drewnianych bali przekracza już grubo 200. Jak twierdzą przedstawiciele branży całkowita ich ilość może być jednak nawet trzykrotnie wyższa, jeżeli uwzględni się małe rodzinne przedsiębiorstwa. Przed wyborem drewnianego dewelopera warto jednak dokładnie upewnić się co, do jakości oferowanych przez niego rozwiązań. Dotyczy to zwłaszcza małych lokalnych firm, które mogą nie posiadać nieraz żadnego doświadczenia w tego rodzaju budownictwie. Nieprzestrzeganie wymogów technicznych może sprawić, że w krótkim czasie dom będzie wymagał generalnego remontu, a w skrajnym przypadku nawet nadawał się do rozbiórki. W związku z tym warto wybrać przedsiębiorstwo posiadające odpowiednie doświadczenie w budowie obiektów taką technologią, nawet jeśli jest to związane z nieco wyższą ceną.
Emmerson S.A.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5807 gości