Od rekompensaty przyznanej na podstawie przepisów o zakazie konkurencji trzeba zapłacić podatek
- Utworzono: wtorek, 10, lipiec 2012 10:55
Choć otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia z zasady zwolnione są z podatku dochodowego, świadczenia wynikające z umowy o zakazie konkurencji zostały wyłączone z tej preferencji. Oznacza to, że należy od ich wartości odprowadzić stosowną kwotę podatku dochodowego.
Umowa o zakazie konkurencji podpisywana przez przedsiębiorców z pracownikami to częsta praktyka. Stanowi bowiem swoiste zabezpieczenie pracodawcy przed przedwczesną utratą kontaktów handlowych, wypracowanych przez zatrudnione osoby, w momencie ustania stosunku pracy. W zamian za czasowe wstrzymanie się byłego pracownika od podjęcia pracy w konkurencyjnych przedsiębiorstwach otrzymuje on ustalone w umowie świadczenie pieniężne.
Powszechność obowiązku podatkowego
Obowiązek odprowadzenia podatku od uzyskanego dochodu jest w Polsce powszechny. Zgodnie, bowiem, z regulacjami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają z zasady wszelkiego rodzaju dochody, chyba że zostały objęte zwolnieniem z obowiązku podatkowego, jak również zaniechano od nich,na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, poboru podatku.
Warto przy tym pamiętać, że za przychody uznaje się otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze, a także wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Na podstawie powyższych ustaleń zasadnym wydaje się zatem stwierdzenie, iż wartość świadczeń wypłacanych byłym pracownikom w zamian za dochowanie umowy o zakazie konkurencji stanowi przychód, a w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Zwolnienie nie obejmuje rekompensat wypłacanych na podstawie umowy o zakazie konkurencji
Wolne od podatku dochodowego są jednak otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji.
Oznacza to, że pomimo obszernego zakresu odszkodowań i zadośćuczynień, rekompensaty wypłacane w związku z zawartą umową, zawierającą klauzulę o zakazie konkurencji, w żadnym przypadku nie podlegają wspomnianemu zwolnieniu przedmiotowemu, co w konsekwencji skutkuje koniecznością odprowadzenia do urzędu skarbowego stosownej kwoty podatku dochodowego.
Elżbieta Węcławik, Tax Care
Małgorzata Jawińska, księgowa Tax Care
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5768 gości