Mieszkaniowy Sezam
- Utworzono: piątek, 16, listopad 2012 11:10
Oferta deweloperów nie jest bynajmniej równomiernie rozłożona na terenie całego miasta, co jest warunkowane czynnikami takimi jak dostępność terenów pod zabudowę, ale również atrakcyjność lokalizacji dla potencjalnych nabywców. W dużym stopniu na wielkość oferty rynku pierwotnego w danej dzielnicy wpływa także jej geograficzna rozpiętość. W których dzielnicach klienci nie mogą narzekać na mały wybór, a wręcz często mają dylematy związane z liczbą możliwości?
Na podstawie cyklicznego monitoringu prowadzonego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson w każdym z sześciu analizowanych miast wytypowano dzielnicę, w której oferta nowych mieszkań jest najbogatsza.
Osoby poszukujące nowego mieszkania w stolicy Dolnego Śląska z dużym prawdopodobieństwem wybiorą dla siebie lokum w dzielnicy Krzyki. W tej części miasta koncentruje się blisko 60% całej oferty rynku pierwotnego. W Katowicach najszerszy wybór ofert deweloperskich (blisko 40% całkowitej oferty) znajdziemy w Zespole dzielnic południowych obejmującym dzielnice: Murcki, Piotrowice-Ochojec, Zarzecze, Kostuchna i Podlesie. Z kolei w Poznaniu co trzecie mieszkanie oferowane obecnie przez działających tam deweloperów zlokalizowane jest na terenie dzielnicy Stare Miasto. W Łodzi podobną pozycję zajmuje dzielnica Polesie. W Gdańsku, Krakowie i Warszawie ze względu na dużo większe rozdrobnienie dzielnic żadna z nich nie ma szans osiągnąć tak dominującej pozycji jak wcześniej wymienione. W Gdańsku najbogatszy wybór znaleźć można w dzielnicy Ujeścisko – Łostowice odpowiadającej za 18% całkowitej oferty. Na warszawskim, zdecydowanie największym rynku pierwotnym w Polsce deweloperzy najwięcej ofert mają do zaoferowania na terenie Białołęki. W tej dzielnicy znajduje się 15% wszystkich deweloperskich mieszkań oferowanych do sprzedaży. W Krakowie najszerszy wybór zapewnia obecna dzielnica XIII, czyli Podgórze. W tej części Krakowa kupujący znajdą około 13% mieszkań oferowanych na tutejszym rynku pierwotnym.
Warto wskazać, iż ze względu na różnice w skali poszczególnych rynków, zupełnie inna liczba mieszkań jest potrzebna do osiągnięcia zbliżonych udziałów w całkowitej ofercie danego miasta. Przykładowo w Krakowie 1 500 mieszkań wystarczyło, aby móc chwalić się 13% udziałem, podczas gdy Białołęka potrzebowała niemal dwa razy więcej lokali w ofercie by osiągnąć udział rzędu 15%.
Emmerson S.A.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5794 gości