Jak wybrać brokera?
- Utworzono: poniedziałek, 28, luty 2011 16:24
Powszechny dostęp do detalicznych usług brokerskich stał się możliwy w Polsce stosunkowo niedawno. Aktualnie w Polsce najwięcej brokerów oferuje pośredniczenie w transakcjach na rynku walutowym czyli introducing broker, kolejna nieliczna w Polsce grupa to polscy brokerzy posiadający własne zaplecze sprzętowo - sowtwarowe zapewniające obsługę zleceń, inni grupa brokerów preferuje klientów o zasobnych portfelach, są również firmy doradcze zajmujące się zarządzaniem kapitałem inwestując powirzonym kapitałem klienta na rynkach walutowych.
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, który broker jest najlepszy, ale mamy nadziję, że poniżej zamieszczone podstawowe pytania istotnie przyczynią się do wyboru odpowiedniego brokera.
1. Czy firma, z którą chcesz podpisać umowę, jest zarejestrowana w Polsce?
Innymi słowy, czy firma, z którą rozmawiasz, oferuje swoje własne usługi, czy jest tylko pośrednikiem. Tacy pośrednicy nazywani są introducing brokerami. Kraj, z którego pochodzi firma, nie ma specjalnego znaczenia, pod warunkiem, że broker wywiązuje się z umowy. W razie wystąpienia nieporozumień Twoje interesy i pieniądze będą chronione przez regulacje prawne pochodzące z kraju, gdzie siedzibę ma firma.
2. Do jakiego kraju masz wysłać pieniądze, które zasilą Twój rachunek?
Często spotykaną na rynku praktyką jest wpłata pieniędzy na konto znajdujące się poza granicami Polski. Obok związanych z tym kosztów - w granicach 80-140 zł - ponosi się także dodatkowe ryzyko. I jak bumerang powraca zasada, że umowa z zagranicznym partnerem jest dobra dopóty, dopóki druga strona wywiązuje się z umowy.
3. Gdzie będą przechowywane pieniądze?
Powszechnym zjawiskiem jest transferowanie pieniędzy wpłaconych w kraju na konta zagraniczne. Sama wpłata na konto banku zlokalizowanego w Polsce nie gwarantuje bezpieczeństwa kapitału. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba zwrócić uwagę na czas i koszt związany z wypłatą środków. Transfer pieniędzy na terenie Polski nie powinien trwać dłużej niż jeden dzień. Jeśli trwa dłużej lub jeśli w umowie znajdują się dłuższe terminy, jest to dla przyszłego inwestora wskazówka.
4. Ile czasu zajmie wypłata Twoich pieniędzy?
Z reguły mniej czasu zajmuje wpłacenie pieniędzy niż ich późniejsze odzyskanie. Brokerzy potrafią stawiać warunki dotyczące wypłaty gotówki. Poza prowizjami (opłatami) z tego tytułu deklarują gotowość wypłaty np. 3 dni od daty złożenia dyspozycji. Wszystko zależy od tego, czy inwestor godzi się na takie warunki, czy też nie. Lepiej jednak dowolnie dysponować swoimi pieniędzmi niż godzić się na warunki brokerów.
5. Czy Twoje pieniądze bedą bezpieczne?
Jeśli inwestujesz jako obywatel polski zamieszkały w Polsce to najlepszym poziomem bezpieczeństwa Twojego depozytu na międzynarodowym rynku walutowym jest potwierdzona gwarancja polskiego banku.
6. Czy warunki handlu na platformie trial, demo są takie same jak na platformie live, rzeczywistej?
Dokonując porównania możliwości platform na podstawie testowania platformy obrotu i oprogramowania możesz podjąć na tej podstawie decyzje, ale jeśli platforma rzeczywistego odbiega od wybranej przez ciebie na podstawie demo możesz uzyskiwać zupełnie inne wyniki, a Twoja strategia inwestycyjna może stać się nieskuteczna.
7. Czy proponowana wielkość spreadu jest stała, czy zmienna?
Zwróć uwagę na spred czy jest stały na wszystkich walutach czy zmienny, a jeśli tak to w jakich godzinach i jakich granicach się zmienia. Warto porównać spready oferowane przez poszczególnych brokerów pod kątem walut, w które zamierzamy inwestować. Niektórzy brokerzy dopuszczają rozszerzenie spreadu np. w godzinach nocnych na walutach tzw. egzotycznych. Dzieje się tak m.in. na PLN w godzinach nocnych.
8. Jakie są ukryte opłaty za użytkowanie konta?
Założenie konta jest z reguły darmowe. Upewnij się jednak, czy z posiadaniem konta nie wiążą się koszty, których się nie spodziewasz. Zapytaj np. o zasady codziennego rolowania pozycji - w odpowiedzi powinieneś otrzymać tabelę z aktualnym zestawieniem tzw. punktów swapowych. Utrzymywanie przez noc otwartych pozycji może przynosić zysk, w zależności od strony rynku, którą zajmujesz, i od różnicy stóp procentowych dla danej pary walut. Niestety, według ofert niektórych firm brokerskich utrzymywanie przez noc otwartej pozycji oznacza wyłącznie straty. Zdarzają się też opłaty za wypłatę pieniędzy i korzystanie z usług firmy, czyli abonament.
9. Czy możesz zrobić przerwę w korzystaniu z konta brokerskiego?
Jeżeli chcesz wyjechać na urlop, odpocząć od rynku lub zwyczajnie brakuje Ci czasu, oczekujesz z pewnością, że pieniądze pozostawione na koncie u Twojego brokera będą bezpieczne.
10. Czy firma brokerska pobiera prowizję od zawieranych transakcji?
Z pozoru atrakcyjne warunki oferty mogą być tylko chwytem reklamowym, gdy okaże się, że do proponowanych cen trzeba doliczyć prowizję za otwarcie i zamknięcie pozycji. Opłata ta może sięgać nawet równowartości 40 zł za zamknięty kontrakt. Dlatego warto o to zapytać.
11. Jakie jest doświadczenie brokera na rynku walutowym? Czy możesz odwiedzić siedzibę firmy? Czy zawsze możliwy jest kontakt z kompetentnym pracownikiem firmy?
Ładne biuro z prestiżowym adresem to nie wszystko; sprawdź - jeśli to możliwe - od kiedy firma działa na polskim rynku, ile zatrudnia osób i czy nie ma sygnałów od klientów, że nie byli zadowoleni ze świadczonych usług.
12. Czy firma oferuje usługi doradcze?
Na rynku spotkać można dwa podejścia. Niektórzy brokerzy mają w swojej ofercie doradzanie klientowi, inni tego unikają. Pamiętaj, by raczej nie zezwalać na dokonywanie transakcji w swoim imieniu (bez autoryzacji). Jeśli nie potrzebujemy suflerów, warto spytać, czy broker przeprowadza szkolenia i czy są one darmowe.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2147 gości