Zaskakująco optymistyczny odczyt indeksu ZEW
- Utworzono: wtorek, 22, styczeń 2013 13:31
Po raz kolejny raz w tym roku uwagę inwestorów przyciągają doniesienia z banków centralnych. Tym razem chodzi o decyzję Banku Japonii w sprawie dalszego luzowania monetarnego. Zapowiedź nieograniczonego skupu aktywów od początku 2014 r. bez rozszerzenia obecnie realizowanego programu, to nie do końca jest to, co może napędzać zwyżkę notowań ryzykownych aktywów.
Polityka banków centralnych w USA, strefie euro, Japonii, czy Wielkiej Brytanii, wykorzystujących mechanizmy skupu aktywów, potocznie zwane drukowaniem pieniędzy, to nie tylko istotna wiadomość z punktu widzenia przyszłości gospodarek, ale również rynków finansowych. Drukowanie pieniędzy przekłada się na dodatkowe środki, które mogą zostać na nich zainwestowane.
Widać to dobrze po tym, jak środki płyną jednocześnie przez długi czas zarówno na rynki akcji, jak obligacji. Zazwyczaj atrakcyjność obu tych grup aktywów jest postrzegana przeciwnie — jeśli inwestorzy widzą sens lokowania w akcje, to nie są dobrze nastawieni do obligacji i odwrotnie. Równocześnie jednak kondycja rynku długu ma znaczenie dla tego, co dzieje się w gospodarkach, rzutując na koszty finansowania przede wszystkim długów publicznych, ale też konsumentów i przedsiębiorstw.
Najnowszy odczyt indeksu ZEW w Niemczech i strefie euro był zaskakująco wysoki. Analitycy i inwestorzy instytucjonalni w ocenach perspektyw tych gospodarek w styczniu są najbardziej optymistyczni od przeszło 2 lat. Przy braku przesłanek sugerujących poprawę bieżącej koniunktury tak duży optymizm to raczej powód do obaw przed nadmiernymi oczekiwaniami, niż do zadowolenia, że perspektywy rysują się w lepszych barwach.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Drukowanie pieniędzy przez banki centralne przekłada się na środki, które mogą zostać zainwestowane na rynkach finansowych
Coraz bardziej optymistyczne oceny perspektyw europejskiej gospodarki to raczej powód do zaniepokojenia niż zadowolenia
Rynki nieruchomości
Z wyliczeń Warsaw Research Forum wynika, że w IV kwartale 2012 r. wynajęto w Warszawie 153,2 tys. m2 powierzchni biurowych. W efekcie cały rok zamknął się rekordowym wolumenem 608,5 tys. m2. Dało to w skali roku wzrost o 6%. Ponad dwie trzecie udziału w transakcjach najmu miały nowe umowy. Podobny jak w III kwartale był udział renegocjacji i przedłużeń umów (23%).
W IV kwartale otwarto 11 nowych obiektów o łącznej powierzchni 120 tys. m2. Zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych są obecnie szacowane na 3,86 tys. m2. Największymi projektami oddanymi do użytku były Green Corner (24,5 tys. m2) oraz Business Garden (dwa budynki o łącznej powierzchni 22 tys. m2). Do 8,8% podniósł się odsetek niewynajętych powierzchni, co oznaczało wzrost o 0,7 pkt proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Zarówno w strefie centralnej, jak i poza nią, jest taki sam. Kwartał wcześniej w centrum było to 8,1%, a poza centrum 7,8%.
Od dewelopera
Firma SABE Investments uzyskała pozwolenie na użytkowanie całego zespołu mieszkaniowego zrealizowanego w ramach Osiedla Symfonia, które zlokalizowane jest przy ul. Jana Kazimierza na warszawskiej Woli. Aktualnie w ofercie sprzedaży pozostaje ok. 90 lokali mieszkalnych spośród wszystkich 237 mieszkań w inwestycji. W ofercie pozostają lokale o rozkładzie od 2 do 5 pokoi i pow. 39,99 - 164,41 m kw. Odbiory mieszkań przez klientów rozpoczną się w najbliższych dniach. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma BUDIMEX, a budowa osiedla rozpoczęła się w kwietniu 2011 roku.
Zespół analiz
Home Broker
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5779 gości