Komentarz do rynku złota
- Utworzono: wtorek, 12, kwiecień 2011 15:23
Psychologiczne bariery, najwyższe od kilkudziesięciu lat pułapy i historyczne rekordy – te sformułowania charakteryzują rynek metali szlachetnych w pierwszym pełnym tygodniu drugiego kwartału. Złoto zamknęło tydzień na historycznych maksimach, czyli zaledwie <50 USD poniżej bariery 1,5 tys. dolarów za uncję. Od poniedziałku do piątku uncja kruszcu zdrożała o 37 USD, natomiast względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień – o 51,5 dolara na uncji.
Po odreagowaniu w samej końcówce wcześniejszego tygodnia, w miniony poniedziałek rano złoto wróciło do najczęstszych w ostatnim czasie dla siebie widełek – 1.430-1.440 dolarów za 1 uncję. Negatywnie na rynek metali szlachetnych wpłynęły przewidywania dotyczące decyzji Europejskiego Banku Centralnego co do zmiany wysokości stóp procentowych. Tym samym we wtorek złoto przez cały dzień traciło nieznacznie traciło na wartości, jednakże w połowie tygodnia przyszło ożywienie. Nowe rekordy notowań żółtego kruszcu to zasługa ustawicznego napływu kapitału na rynek złota oraz silnego osłabienia dolara amerykańskiego. W ciągu jednego dnia – od wtorku do środy – kurs eurodolara wzrósł z 1,4156 do 1,4345, natomiast kurs funta szterlinga do dolara [amerykańskiego] odnotwał wzrost z 1,6105 do 1,6359. Czynniki te wywindowały notowania kruszcu znacznie powyżej 1.450 USD za 1 uncję. W środę popołudniu złoto wyceniono aż na 1.461,5 USD/1 t oz. – takim fixingiem zakończyła dzień giełda w Londynie. Rekordowy kurs intraday na giełdzie nowojorskiej sięgnął w środę 1.467 USD/1 t oz. Kolejnego dnia wzrosty wyhamowały, jednakże wartość złota nie odnotowała spadku większego niż 5 dolarów na uncji. Obawy przed inflacją i osłabienie dolara amerykańskiego po decyzji EBC wywindowały wartość złota do 1.470,5 USD/1 t oz. w piątek rano, co jest rekordowym notowaniem kruszcu. Popołudniu wartość odreagowała zaledwie o 1 dolara na uncji.
W przeliczeniu na złotówki po kursach średnich, w poniedziałek rano uncję złota wyceniono na 4.067,58 PLN, natomiast na zamknięciu popołudniowej sesji na londyńśkiej giełdzie w piątek, za tę samą ilość kruszcu płacono 4.039,51 PLN.
Bartosz Wojtczak
E-numizmatyka.pl
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2512 gości