Designerski recykling
- Utworzono: poniedziałek, 07, październik 2013 16:07
Od początku września w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni trwa wystawa prac laureatów „Przetworów” z lat 2010 – 2012.
Na ekspozycji prezentowanych jest wiele pięknych, nagrodzonych przez jury projektów, które przypominają o wartościach recyklingu łączonego z kreatywnością designerów, a wśród nich m.in. fotel z beczki Roberta Pludry i Jakuba Sobiepanka czy wariacja na temat stolika Duchampa z lampką i kołem rowerowym Joanny Piaścik i Pawła Gromady. Czym są wspomniane „Przetwory”? Jest to jedna z najpopularniejszych imprez związanych z designem, ekologią i recyklingiem w Polsce. Przedsięwzięcie to zapoczątkowane zostało w 2006 roku w ramach Projektu Praga realizowanego przez Stowarzyszenie Artanimacje, mające na celu rewitalizację dawnej Fabryki PZO przy ul. Grochowskiej 316/320 i jej okolic. W ramach projektu co roku w połowie grudnia do postindustrialnych przestrzeni Warszawy zapraszanych jest ponad 100 artystów, którzy przetwarzają odpady w designerską i artystyczną jakość. Choć efektem końcowym pracy twórców nie zawsze jest obiekt użytkowy, to nie to jest najważniejsze. Liczy się tutaj bowiem sama idea tworzenia czegoś na nowo a także proces przemiany surowca i formowania bryły. Dzięki przedsięwzięciu „Przetwory”, jego inicjatorzy prezentują całkowicie odmienny stosunek do produktu, promując koncepcję DIY (Do It Yourself, z ang. zrób to sam). Wspierają przy tym unikatowe projekty i pomysłowe rozwiązania. Za sprawą obecności projektantów i designerów z całej Europy, impreza ta pozwala zobaczyć najświeższe pomysły powstałe w wyniku połączenia recyklingu z designem.
„Przetwory” to dla designerów nie tylko możliwość zmierzenia się z problemem recyklingu, ale także szansa zaprezentowania swoich unikatowych prac szerokiej publiczności i znalezienia nabywców na swoje projekty. Projekt zatytułowany „Przetwory” doczekał się już siedmiu edycji.
Design, który szanuje środowisko naturalne, połączony z recyklingiem, a więc ponownym przetwarzaniem substancji i materiałów zawartych w odpadach, jest ważnym trendem światowego wzornictwa. Tworząc wciąż nowe rzeczy, trudno jest się oprzeć refleksji nad zużywaniem się ograniczonych zasobów ziemi, zwiększającym się konsumpcjonizmem czy w też nietrwałością nowo wytworzonych rzeczy. Robiąc zakupy jednak rzadko kiedy myślimy nad tym, jak długą drogę przejść musi przedmiot, zanim trafi w nasze ręce. I nie chodzi tu o drogę w sensie dosłownym, ale o sam proces jego powstawania. Często gromadzimy wiele rzeczy, niekiedy je po prostu wyrzucamy. Toniemy przez to w ogromnej ilości wyprodukowanych śmieci. Jednocześnie jednak „recykling” i „sustainability” jako pojęcia stały się już powszechną tendencją.
Wystawa prezentująca najlepsze prace laureatów „Przetworów” w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego trwać będzie do 24 października. Polecamy Państwu ekspozycję, która ma na celu zachęcanie do recyklingu i troski o środowisko naturalne, w którym żyjemy.
Agnieszka Nowakowska
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2290 gości