Mistrzowie polskiej szkoły plakatu
- Utworzono: środa, 30, październik 2013 07:56
„Polski jazz“ to tytuł wystawy plakatów pochodzących z kolekcji Krzysztofa Dydo, która w Galerii Plama (będącej oddziałem Gdańskiego Archipelagu Kultury) prezentowana będzie w terminie od 6 do 29 listopada. Na ekspozycji znajdą się prace mistrzów polskiej szkoły plakatu, a wśród nich m.in. realizacje Jana Sawki, Waldemara Świerzego czy Andrzeja Pągowskiego. Fani polskiego jazzu będą mogli sobie przypomnieć oprawę graficzną wielu imprez muzycznych, m.in. JazzJamboree, Jazz Juniors, Złotej Tarki i in.
Na wystawie, jak informowaliśmy powyżej, prezentowane będą plakaty ze zbiorów Krzytsztofa Dydo - nauczyciela, podróżnika, kolekcjonera, eksperta i rzeczoznawcy w dziedzinie plakatu. Dydo urodził się w Krakowie w 1945 roku. Ukończył jedno z krakowskich liceów, następnie Studium Nauczycielskie, a w 1967 roku rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym AGH. W 1960 roku Krzysztof Dydo, jako kilkunastoletni uczeń jednej z krakowskich szkół, zaczął gromadzić prace polskich artystów tworzących plakat (czyni to zresztą do dnia dzisiejszego). Aby zdobyć upragnione dzieło, już wówczas uciekał się do najrozmaitszych sposobów.
W 1985 roku Dydo założył w Krakowie Galerię Plakatu, która jest jedyną w Polsce galerią specjalizującą się wyłącznie w promocji i sprzedaży polskiego plakatu. Galeria oferuje plakaty prawie 200 polskich artystów - grafików, malarzy i projektantów. Są to przede wszystkim plakaty kulturalne - teatralne, filmowe, muzyczne i wystawowe. Znajdują się tam również plakaty cyrkowe, społeczne, sportowe czy reklamowe. Galeria zorganizowała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz poza jej granicami. Współpracuje z prywatnymi i państwowymi instytucjami kulturalnymi, festiwalami filmowymi i plakatu, galeriami, muzeami, teatrami - zarówno w Polsce jak i za granicą. Kolekcja Krzysztofa Dydo licząca dziś ponad 20000 egzemplarzy, obejmuje głównie plakaty polskich artystów, głównie twórców polskiego plakatu od 1945 do 2013 roku. Dydo w jednym z wywiadów powiedział nawet, że „polski plakat to skarb, który należy pielęgnować. Wielu nam go zazdrości. To się czuje będąc za granicą. To nasza nieustająca dobra wizytówka. Jak Chopin w muzyce, a Wajda w filmie”.
Wystawę w Plamie polecamy nie tylko miłośnikom polskiego jazzu, lecz również tym, którzy chcieliby zobaczyć dzieła mistrzów polskiej szkoły plakatu.
Agnieszka Nowakowska
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2333 gości