Andante et Rondo alla polacca
- Utworzono: poniedziałek, 18, listopad 2013 14:54
W poniedziałek, 25 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbędzie się koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej z Krakowa, która rozpoczęła swą działalność w 2003 roku, po sukcesach na 53 festiwalu Jünger Künstler Bayreuth.
Dwa lata później, dzięki Elżbiecie Pendereckiej, zespół zadebiutował podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie zbierając znakomite recenzje oraz otrzymując mnóstwo zaproszeń do udziału w prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. W 2009 roku grupa wystąpiła z takimi sławami jak Krzysztof Jabłoński, Steven Isserlis i Konstantin Sherbakov, a rok później ponownie zagościła na Festiwalu Young Euro Classic w Berlinie. W roku 2009, 2012 i 2013 na zaproszenie Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego zagrała koncert w słynnej Złotej Sali Musikverein. Dotychczas Orkiestra nagrała jedenaście płyt, między innymi dla wytwórni DUX Poland, Centaur Reccord USA, Le Foxx Music oraz Universal Music.
Obecnie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej występuje w kraju i za granicą, realizując IV edycję cyklu pt. "Jeszcze polska muzyka”, promującego zapomniane dzieła polskiej muzyki. Oprócz tego poprzez współpracę z Ministerstwem Kultury i krakowską Akademią Muzyczną, zespół realizuje też II edycję międzynarodowych mistrzowskich kursów dyrygenckich. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej jest jednym z czołowych a zarazem najmłodszych zespołów symfonicznych w Polsce. Tworzą ją pasjonaci - najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych, takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu. Orkiestra pracuje pod dyrekcją wybitnych dyrygentów. Należy tu wspomnieć m.in. o Jacku Kaspszyku, Krzysztofie Pendereckim, Michale Dworzyńskim, Łukaszu Borowiczu. Grupa współpracuje też ze znakomitymi solistami – m.in. z Łukaszem Długoszem, So-Ock Kim, Bartoszem Koziakiem, Katarzyną Dudą, Iwoną Sobotką, Małgorzatą Pańko, Rafałem Bartmińskim, Alexandrem Kobrinem.
W najbliższy poniedziałek w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zagra właśnie w ramach kolejnej edycji projektu „Jeszcze polska muzyka...". Warto podkreślić, że grupę tę krytycy i dziennikarze okrzyknęli zespołem najwspanialszych młodych talentów w Europie. Melomani uwielbiają ją za młodzieńczy entuzjazm, profesjonalizm i prawdziwe oddanie muzyce. Orkiestrą zachwycała się nawet recenzentka "Online Musik Magazine” - Annika Senger. Stwierdziła ona, że Orkiestra „składa się z najbardziej uzdolnionych, młodych talentów muzycznych w Polsce”. Podczas poniedziałkowego koncertu zespołem dyrygować będzie maestro Jacek Kaspszyk, jeden z najbardziej cenionych współczesnych mistrzów batuty, a od niedawna również dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej. W programie zabrzmią: Andante et Rondo alla polacca G-dur na flet i orkiestrę op. 42 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, który był polskim kompozytorem, dyrygentem oraz pianistą okresu romantyzmu. Usłyszeć będzie można również prawykonanie Concertino na dwa flety i orkiestrę Macieja Negreya - współczesnego polskiego kompozytora i muzykologa, który od wielu lat zajmuje się odkrywaniem zaginionych bądź zapomnianych dzieł polskich kompozytorów oraz V Symfonię c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena - słynnego niemieckiego kompozytora i pianisty, prekursora romantyzmu w muzyce. W partiach solowych wystąpią: Łukasz Długosz (flet) i Agata Kielar-Długosz (flet).
Agnieszka Nowakowska
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2530 gości