Bardzo nietypowe pejzaże?
- Utworzono: poniedziałek, 19, sierpień 2013 15:48
Jeszcze przez kilka dni w legnickiej Galerii Ring można oglądać różnorodne wizje pejzażu w wydaniu czterech artystów. Prezentowani na wystawie twórcy lawirują pomiędzy tym, co uważane jest za realistyczne, a abstrakcją, z jaką może być postrzegany przedmiot. Ekspozycja obejmuje blisko 40 dzieł wykonanych przez znakomitych artystów - Annę Szprynger, Jakuba Słomkowskiego, Janusza Kotlewskiego i Stanisława Młodożeńca.
Anna Szprynger urodziła się w 1982 roku. W 1999 roku ukończyła kurs Sztuk Pięknych w Centrum Kulturalnym Footscray West w Melbourne w Australii. W latach 2002-2005 studiowała w atelier fotograficznym Krzysztofa Pruszkowskiego w Paryżu. W 2004 roku ukończyła Kolegium Sztuk Pięknych - filię Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Następnie w latach 2004–2006 na lubelskiej uczelni studiowała grafikę i malarstwo, uzyskując dyplom pod kierunkiem prof. Tomasza Zawadzkiego i prof. Grzegorza Dobiesława Mazurka. Artystka zajmuje się przede wszystkim malarstwem abstrakcyjnym. Przy użyciu czysto malarskich środków, bez wykorzystania linijki osiąga precyzję charakterystyczną dla rysunku. Linia jako charakterystyczna cecha wypowiedzi stała się znakiem rozpoznawczym Anny Szprynger jeszcze w trakcie studiów. Stworzyła wtedy cykl wypranych obrazów, na których widniały zarysy kształtów architektonicznych. Geometryczny styl artystka rozwijała także w kolejnych cyklach „Bio” i „Geo”. W pracach Anny Szprynger oprócz geometrii widoczne są również odniesienia do świata form organicznych. Artystka mówi, że jej obrazy „są pewnego rodzaju reakcją na emocje, przeżycia, doświadczenia czy myśli. Zawsze jednak w ujęciu intelektualno-formalnym.”
Anna Szprynger
Jakub Słomkowski (1982), którego prace również prezentowane są obecnie w legnickiej galerii, jest absolwentem wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pod okiem prof. Krzysztofa Wachowiaka ukończył malarstwo (jako główną specjalność), natomiast pod kierunkiem prof. Stanisława Wieczorka dodatkową specjalność, jaką były multimedia. Wcześniej studiował na University Complutence w Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie (2004-2005). Słomkowski jest osobą bardzo wszechstronną – posługuje się wieloma mediami, malarstwem, grafiką oraz performance. Jest także muzykiem, poetą i aktorem. W jego malarstwie wiodącą rolę odgrywa gra plam barwnych. Artysta bardzo indywidualnie traktuje pejzaż, będący klasycznym gatunkiem malarskim. Za jego pomocą wyraża on swoje emocje. Słomkowskiego fascynuje kosmos - piękny i przerażający. Artysta otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na logo Roku Herberta 2008 oraz trzecią nagrodę w konkursie Samsung Art Master w 2009 roku. Wyróżniony został również w Międzynarodowym Konkursie Malarskim w Castellar de Jaen w 2006 roku oraz w konkursie „Sztuka w kropki” w 2010r.
Jakub Słomkowski
W Galerii Ring aktualnie eksponowane są również dzieła Janusza Kotlewskiego, który urodził się w 1966 roku. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1994 roku w pracowni prof. Wojciecha Sadleya obronił dyplom, który był całkowicie abstrakcyjny. Początkowo inspiracją był dla niego impresjonizm i postimpresjonizm, prędko docenił on jednak także ekspresjonizm abstrakcyjny. Kotlewskiego zachwyca również konstruktywizm. W swojej twórczości sięga on do sztuki różnych regionów i okresów, począwszy od sztuki Aborygenów aż po współczesne malarstwo amerykańskie. Ważne są dla niego zagadnienia typowo malarskie (forma, eksperymenty z fakturą, kolorem, techniką czy tworzywem), jak i element duchowy. Źródeł inspiracji artysta poszukuje podczas podróży do miejsc znanych z książek o historii kultury. Owocuje to niezwykłą i bardzo odważną paletą barw, wykorzystaniem farb akrylowych, a także eksperymentami z użyciem materiałów budowlanych w malarstwie.
W legnickiej galerii obejrzeć można także obrazy Stanisława Młodożeńca – artysty urodzonego w 1953 roku w Warszawie. Od blisko 30 lat mieszka on jednak w Nowym Jorku. Wywodzi się z rodziny z dużymi tradycjami artystycznymi – jego dziadek był poetą, ojciec i brat - malarzami. W latach 1972-1978 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach profesorów Michała Byliny i Jacka Sienickiego (pod kierunkiem tego drugiego zdobył zresztą dyplom). Bardzo ważną inspirację dla artysty stanowią klimat, przestrzeń, architektura oraz ludzie Nowego Jorku. W malarstwie prezentuje wiele rozmaitych technik i form artystycznych. Charakterystyczną cechą obrazów Młodożeńca jest wrażliwość na kolory. Jego prace są niezwykle barwne, choć równocześnie utrzymane w stonowanej kolorystyce. Dzieła tego artysty tętnią życiem. Charakterystyczne dla jego twórczości są mocne pociągnięcia pędzlem i śmiałe uproszczenia kształtów. Młodożeniec maluje głównie różnego rodzaju abstrakcje.
Stanisław Młodożeniec
"Wizje Pejzażu" to zaskakujący tytuł wystawy zgromadzonej w legnickiej Glerii Ring. Choć prace wspomnianych malarzy nie wiele mają wspólnego z tradycyjnym pejzażem, zmuszają jednak odbiorców do refleksji. Najlepiej sens wystawy opisuje krytyk sztuki, redaktor naczelny magazynu Art Businness Bogusław Deptuła: „Najbliżej tradycyjnie pojmowanego malarstwa pejzażowego pozostaje sztuka Jakuba Słomkowskiego. Jak zgeometryzować i zrytmizować krajobrazowy widok zdaje się zastanawiać Janusz Kotlewski. Na płótnach Anny Szprynger z kolei widzimy delikatne kreski tworzące abstrakcyjne wizje pejzażu, jak pajęcza sieć wypełniają one powierzchnie najczęściej czarnych lub ciemnoszarych obrazów. Natomiast Stanisław Młodożeniec, artysta najbardziej doświadczony w tym gronie, z największą dezynwolturą żongluje pejzażowymi konwencjami. Świetnie czuć, że ta zabawa sprawia mu przyjemność.”
Agnieszka Nowakowska
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2282 gości