TDJ kupi Zakłady Cegielskiego?
- Utworzono: wtorek, 01, październik 2013 14:26
O tym, że Ministerstwo Skarbu Państwa chciałoby w tym roku sprywatyzować Zakłady Cegielskiego (H. Cegielski - Poznań S.A.), pisaliśmy już pod koniec stycznia. Dziś już wiadomo, że do resortu wpłynęła w przepisowym terminie (który upłynął wczoraj) jedna wiążąca oferta zakupu akcji tego przedsiębiorstwa. Po wnikliwym badaniu typu due diligence złożyła ją spółka TDJ S.A.
Ta firma inwestycyjna jest znana na GPW. Co prawda na warszawskim parkiecie nie obraca się jej walorami, ale za to jest ona większościowym akcjonariuszem spółki Famur S.A. Spółka ta, wraz z całą gamą podmiotów zależnych, zajmuje się produkcją i sprzedażą różnego rodzaju maszyn i urządzeń, przede wszystkim dla górnictwa. TDJ posiada 71,28 proc. kapitału Famur i analogiczny odsetek głosów na jej WZA.
TDJ już drugi raz próbuje kupić Zakłady Cegielskiego - przy pierwszej próbie oferta firmy również była jedyną, ale wówczas MSP odstąpiło od negocjacji. Mimo wszystko państwo chce jednak sprywatyzować Zakłady, a ściślej rzecz ujmując - sprzedać 90,58 proc. ich kapitału.
Zakłady Cegielskiego powstały w roku 1846 jako skromny sklep z narzędziami rolniczymi. Ich twórcą był Hipolit Cegielski - nie tylko przemysłowiec, ale także filolog klasyczny, nauczyciel, dziennikarz i polityk. Żył w latach 1813 - 1868, ale jego firma przetrwała jego śmierć. Fabryka przeżyła okres gwałtownego rozwoju po pierwszej wojnie światowej - o ile w 1917 zatrudniała mniej niż pół tysiąca pracowników, o tyle w 1923 było ich już pięć tysięcy. W "Cegielskim" produkowano m.in. tramwaje, parowozy i maszyny rolnicze.
W roku 1949 przedsiębiorstwo zostało znacjonalizowane, nadano mu na siedem lat nazwę "Zakłady Metalowe im. Józefa Stalina w Poznaniu". Firma TDJ, która chce je teraz przejąć, opisuje się jako "polska, prywatna firma inwestycyjna", od ponad 30 lat prowadząca "działalność w wielu sektorach gospodarki". Inwestowała lub inwestuje m.in. w takie firmy jak Pemug, Zamet Industry, FM Glinik czy (jak wspomnieliśmy) Famur. Z TDJ związana jest rodzina Domagałów, w tym np. znany inwestor i biznesmen Jacek Domagała.
Kamil Kiermacz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5795 gości