Nierdzewny sektor?
- Utworzono: czwartek, 24, październik 2013 14:58
Sektor przemysłu metalowego jest na GPW dość liczny, albowiem władze giełdy zaliczają do niego aż 20 spółek. Analizowaliśmy tę branżę 8 sierpnia, biorąc pod uwagę wyniki za pierwszy kwartał. W okresie tym trzy spółki (Grupa FAM, Ferrum i Orzeł Biały) poniosły skonsolidowane straty netto i operacyjne, jakkolwiek wszystkie trzy notowały dodatni poziom wskaźnika EBITDA.
W tym kontekście warto spojrzeć na wyniki półroczne przedsiębiorstw metalowych, mając na uwadze, że większość z nich nie zaprezentowała jeszcze wyników za trzy kwartały. Będziemy analizować także sytuację na wykresach kursów akcji, w tym wypadku patrząc jednak na cały okres od 2 stycznia (aż do wczorajszego zamknięcia sesji giełdowej).
Otóż okazuje się, że koncepcja kupna akcji spółki z badanego sektora w dniu 2 stycznia i sprzedaży w dniu wczorajszym po końcowej cenie byłaby dobrym pomysłem w przypadku aż trzynastu walorów (Alchemia, Complex, Hutmen, Kęty, Orzeł Biały, Odlewnie Polskie, Polska Grupa Odlewnicza, Permedia, Rawlplug, Stalprodukt, Wadex, Zetkama, Stąporków).
Tymczasem w pierwszym kwartale akcje tylko czterech spółek metalowych podrożały (Complex, Grupa FAM, Orzeł Biały, Wadex, Zetkama, Stąporków). To oznacza, że przecenie uległo aż piętnaście walorów. Nie bierzemy tu pod uwagę akcji Feerum, które pojawiły się na GPW dopiero w drugim kwartale. Warto zresztą zauważyć, wykres Feerum (nie mylić z Ferrum) niemal od razu wkroczył w mocny trend wzrostowy. Od 28 czerwca cena wzrosła o 131 proc.
W ciągu niemal dziesięciu miesięcy świetnie można było zarobić na papierach Polskiej Grupy Odlewniczej (aż 143 proc.), znacznie podrożały także akcje firmy Permedia (55,7 proc.). W ogólności bardzo udany był sam drugi kwartał, jeśli mierzyć to liczbą walorów, które podrożały (siedemnaście, razem z Feerum).
Wyraźne trendy wzrostowe widzimy obecnie na wykresach następujących spółek: Boryszew, Feerum, Hutmen, Impexmetal, Kęty, Odlewnie Polskie, Orzeł Biały, Permedia, Polska Grupa Odlewnicza, Rawlplug, Stalprodukt, Wadex, Stąporków, Zetkama. Wyraźne tendencje spadkowe można zauważyć na wykresach Grupy FAM, Ferrum i Mennicy Polskiej. Oczywiście oceny te są - jak to zwykle bywa w przypadku analizy wykresów - do pewnego stopnia subiektywne. Przykładowo, akcje Alchemii wyraźnie podrożały od maja, ale w sierpniu notowania wkroczyły w wyraźną konsolidację. Z kolei akcje Fasing od roku taniały, ale to, co dzieje się od sierpnia można prawdopodobnie postrzegać już jako zalążek nowego trendu.
Poniżej prezentujemy wyniki finansowe badanych spółek - skonsolidowane wszędzie tam, gdzie występowało takie ujęcie.
Wyraźnie widzimy, że pierwsze półrocze zakończyło się stratami netto tylko dla trzech spółek - tych samych, którym nie powiodło się w pierwszym kwartale. Poniekąd dołączyła do nich Mennica Polska - co prawda odnotowała wysoki zysk netto (aż 56,76 mln zł, co oznaczało rentowność na poziomie 11 proc.), ale na działalności operacyjnej tak naprawdę poniosła stratę w kwocie 4,636 mln zł. Suma ta stanowiła 0,9 proc. przychodów.
Największymi aktywami na koniec czerwca zarządzały Stalprodukt (2,925 mld zł), Impexmetal (1,826 mld zł) i Kęty (1,644 mld zł), najmniejszymi natomiast Wadex (20,12 mln zł) i Permedia (32,38 mln zł), Stąporków.
Najwyższą rentowność operacyjną osiągnęła spółka Feerum (aż 51,6 proc.), przyzwoicie wypadła także Polska Grupa Odlewnicza (13,17 proc.). Przeciętna rentowność operacyjna wyniosła w półroczu 5,55 proc., przeciętna rentowność netto natomiast 3,45 proc.
Wskaźnik C/WK obliczony na bazie danych półrocznych najbardziej zachęcał do zakupu papierów Boryszewa, Complex, Grupy FAM, Feerum, Fasing, Hutmenu, Impexmetalu, Orła Białego, Permedia, Rawlplug i Stalproduktu. Rzut oka na tabelę kursów pozwoli osądzić, na ile wskaźnik ten był w tym wypadku wiarygodny. Jeśli zaś chodzi o kondycję spółek, to wskaźnik Altmana obliczony według wzoru dla rynków wschodzących rozpoznał mocniejsze kłopoty jedynie w przypadku Ferrum. Nic dziwnego - ujemne rentowności tej spółki wyniosły odpowiednio -27,6 proc. (netto) i -26,14 proc. (operacyjna).
Liczba tych wykresów, na których mamy mocne trendy wzrostowe, sugeruje jednak, że generalnie inwestorzy trzymają się tej branży. W ostatnich miesiącach pewnego rodzaju perełką była firma Feerum, niedawny debiutant, ale oczywiście dobre wyniki będą wzmagać oczekiwania inwestorów, a spółka będzie musiała je spełnić.
J. Sobal
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2521 gości