Metalowe akcje ciągle w cenie?
- Utworzono: środa, 27, listopad 2013 14:34
Kolejny raz wracamy do spółek z sektora przemysłu metalowego, których (według kwalifikacji stosowanej przez władze GPW) jest na warszawskim głównym parkiecie aż 20.
Są to firmy prowadzące dość zróżnicowaną działalność - np. Hutmen wytwarza rury, pręty i stopy odlewnicze, Orzeł Biały prowadzi recykling zużytych akumulatorów, Fasing produkuje maszyny górnicze. Oferta Feerum obejmuje silosy i suszarnie zbożowe oraz przenośniki i podnośniki różnego rodzaju, natomiast Ferrum wytwarza rury do przesyłu różnego rodzaju mediów.
Sektor badaliśmy 8 sierpnia i 24 października, bazując najpierw na danych za pierwszy kwartałach, później natomiast na wynikach za sześć miesięcy. Teraz oczywiście sięgniemy po rezultaty obejmujące trzy pierwsze kwartały roku, a więc okres do 30 września 2013 roku.
Nim jednak spojrzymy na dane bilansowe oraz kwoty z rachunku zysków i strat, to wpierw sprawdzimy, jak zmieniały się kursy akcji badanych spółek w bieżącym roku, licząc do końca wczorajszej sesji (pod uwagę bierzemy ceny zamknięcia):
Widzimy, że w większości przypadków słabą koncepcją byłoby kupno walorów w dniu 2 stycznia, jeśli mielibyśmy je sprzedaż 28 czerwca. Na akcjach Mennicy Polskiej stracilibyśmy niemal 30 proc., podobnie byłoby z walorami Impexmetalu. Oczywiście były też wyjątki: walory Polskiej Grupy Odlewniczej przyniosły posiadaczom zysk rzędu 76 proc., na akcjach Zakładów Permedia można było zarobić 54,70 proc.
Istotniejsze jest jednak to, co działo się później. Otóż gdyby kupić walory 2 stycznia, ale sprzedaż dopiero wczoraj, to tylko w czterech przypadkach (Boryszew, Fasing, Grupa FAM, Mennica Polska) skończyłoby się to stratą. Dobrą inwestycją były natomiast akcje Hutmenu (84,3 proc. zysku), Polskiej Grupy Odlewniczej (141,5 proc.) czy Zetkamy (93,45 proc.).
Co mówią dane fundamentalne?
Tylko trzy firmy (zaznaczmy, że wszędzie tam, gdzie to możliwe, podajemy dane skonsolidowane) zakończyły badany okres ze stratami netto (Alchemia, Grupa FAM i Ferrum). Mennica Polska i Orzeł Biały notowały w trzech kwartałach zyski netto, ale straciły na działalności operacyjnej. Ferrum poniosła stratę w obu ujęciach, spółka ta miała także ujemny skonsolidowany EBITDA. Mimo tego po 30 września jej walory znacznie podrożały, a licząc od 2 stycznia ich cena wzrosła o ponad 5 proc.
Przeciętna rentowność netto badanych firm to 3,60 proc., a średnia rentowność operacyjna za dziewięć miesięcy wyniosła 4,71 proc. Bardzo dobre poziomy prezentowała firma Feerum - odpowiednio 13,31 proc. i 14,47 proc. Kiepsko wypadła spółka o zbliżonej do niej nazwie, tj. Ferrum (-18,38 proc. i -15,75 proc.). W przypadku tej spółki pewne wątpliwości budził też poziom wskaźnika Altmana dla rynków wschodzących (niższy niż 5,5 pkt, a więc sugerujący, że firma jest zagrożona bankructwem). W innych spółkach wskaźnik ten wypadł w sposób nie budzący zastrzeżeń. Z kolei C/WK szczególnie mocno zachęcał do kupna akcji Boryszewa, Complex, Grupy FAM, Fasing, Hutmen, Impexmetal, Orzeł Biały, Permedia, Rawlplug, Stalprodukt. Spośród tych spółek niektóre (Boryszew, Grupa FAM, Fasing i Permedia) straciły po 30 września, jeśli chodzi o cenę akcji.
Dobrą rentowność operacyjną notowały m.in. PGO (12,93 proc.), Zetkama (12,02 proc.), Grupa Kęty, ZUK Stąporków (9,48 proc.).
Intensywne trendy wzrostowe widzimy teraz na wykresach Feerum, Hutmenu, Impexmetalu, Grupy Kęty, Zakładów Permedia, Polskiej Grupy Odlewniczej, Rawlplug, Stalproduktu, Wadexu czy Zetkamy, jakkolwiek także w przypadku większości innych firm z tego sektora wykresy prezentują się w miarę zachęcająco (np. w długim terminie drożeją powoli akcje Odlewni Polskich). Budzi też nadzieje fakt, że niewiele było spółek, które nie wypracowały zysku. Wciąż zachęcająco przedstawia się kondycja Feerum, wakacyjnego debiutanta.
Kamil Kiermacz
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2315 gości