Ranking bordy i mięsny biznes na GPW
- Utworzono: środa, 05, grudzień 2018 21:31
Spojrzymy dziś na rezultaty finansowe czterech przedsiębiorstw mięsnych z GPW - tym razem w odniesieniu do pierwszych trzech kwartałów kończącego się roku.
Nasi bohaterowie to Gobarto, Indykpol, Henryk Kania i Tarczyński. Henryk Kania publikuje tylko raporty jednostkowe, a trzy pozostałe biznesy to grupy kapitałowe i będziemy analizować ich rezultaty o charakterze skonsolidowanym.
Interesować będzie nas dziewięć wskaźników:
1) marża EBITDA: EBITDA / przychody
2) rentowność netto: zysk netto / przychody
3) rentowność operacyjna: zysk operacyjny / przychody
4) płynność bieżąca: aktywa obrotowe / zobowiązania krótkoterminowe
5) zadłużenie ogólne: zobowiązania / suma bilansowa
6) wypłacalność natychmiastowa: środki pieniężne / zobowiązania krótkoterminowe
7) ROE (zwrot z kapitału): zysk netto / kapitał własny z końca poprzedniego roku obrotowego
8) ROA (zwrot z aktywów): zysk netto / aktywa trwałe z końca poprzedniego roku obrotowego
9) złota reguła bilansowa: kapitał własny / aktywa trwałe
Wyniki te prezentują się następująco:
Jak łatwo zauważyć, liderem marż i zwrotów z aktywów tudzież kapitału jest Indykpol. Marża operacyjna tej firmy wyniosła aż 12,7 proc., podczas gdy drugie miejsce (Henryk Kania) to raptem 4,04 proc. O tej kwestii już jednak pisaliśmy przy okazji danych półrocznych i tych za pierwszy kwartał. Otóż rewelacyjne wyniki Indykpolu, choć w żadnym razie ich nie negujemy, to w znacznym stopniu efekt zdarzenia jednorazowego, mianowicie zysku ze zbicia niefinansowych aktywów trwałych.
Indykpol prezentuje się w oczywisty sposób najlepiej - bo ma też najniższe zadłużenie i najwyższą płynność bieżącą, jak też i gotówkę, która pokrywa 28 proc. zobowiązań krótkoterminowych. A kto jest drugi, trzeci i kto jest najsłabszy?
Łatwo można mieć tu pewną intuicję, niemniej zastosujemy bardziej formalny mechanizm: ranking Bordy. W tym celu zaprezentujemy drugą tabelę:
Mówi ona nam to samo, co pierwsza, ale ujęliśmy to w inny sposób. Widzimy np., że Indykpol w dziewięciu kategoriach zajął pierwsze miejsce, zaś Gobarto w sześciu miał lokatę ostatnią.
Wykonajmy właściwy krok naszego prostego algorytmu wielokryterialnego:
Obliczamy tutaj tzw. liczbę Bordy, wyrażoną następującym wzorem:
Innymi słowy, dla każdej spółki sumujemy wyrażenia, w których od m - tj. liczby scenariuszy, w naszym przypadku m = 4, bo mamy 4 przedsiębiorstwa - odejmujemy miejsce, które dany podmiot zajmuje w świetle j-tego kryterium.
Jak łatwo zauważyć, Indykpol zbiera aż 27 pkt, drugie miejsce ma Henryk Kania (15 pkt), trzecie Tarczyński (8 pkt), a czwarte Gobarto. W tym wypadku to tylko 4 pkt. Firma ta więc poradziła sobie średnio najsłabiej.
Adam Witczak
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5840 gości