Nietypowa kolekcja ubrań
- Utworzono: poniedziałek, 18, luty 2019 12:51
Już 22 lutego w Muzeum Sztuki w Łodzi zostanie otwarta wystawa pt. "Prototypy: Dom Mody Limanka. Nowa Kolekcja", która potrwa do 21 kwietnia 2019 r. Będzie to pierwsza ekspozycja z nowego cyklu, w którym młodzi artyści interpretują zbiory Muzeum Sztuki i czerpią z dzieł, szyjąc ubrania. Tak powstała ich pierwsza kolekcja strojów. Wystawa będzie wyjątkowa, choćby dlatego, że miejsce ekspozycji przyjmie formę showroomu, czyli sklepowego salonu, w którym można nie tylko oglądać, ale też przymierzać ubrania stworzone przez Dom Mody Limanka z prac należących do MS.
Rękoczyny
- Utworzono: wtorek, 05, luty 2019 12:46
W piątek (1 lutego) w Płockiej Galerii Sztuki odbył się wyjątkowy, bo jubileuszowy wernisaż wystawy znakomitego artysty Wojciecha Grzymały. Ten wspaniały ilustrator, grafik, rysownik i rzeźbiarz urodził się w Płocku w 1949 roku. Jego pierwsze ilustracje ukazały się w 1971 roku. Przez wiele lat przygotowywał projekty graficzne dla wydawnictw. Współpracował z licznymi redakcjami, między innymi z legendarnymi „Szpilkami” czy „Karuzelą”. W 1987 roku wyjechał do USA, a stamtąd na kontrakt do Nowej Zelandii, gdzie potem pracował m.in. jako dyrektor artystyczny w „New Zeland Listener” czy „Sunday Star-Times”. W latach 1993-2000 był dyrektorem kreatywnym w wydawnictwie „Twój Styl” i kilku agencjach reklamowych. Grzymała był też menadżerem ds. promocji warszawskiego Jazz Jamboree, projektantem okładek płyt analogowych, w tym zespołów Budka Suflera i Maanam, a także laureatem wielu nagród, m.in. II Ogólnopolskiej Wystawy Satyry „Zachęta’77” oraz Nagrody Muzeum Karykatury na „Satyrykonie’80”. Obecnie mieszka w Anglii.
Śniła mi się kobieta o prostopadłych biodrach
- Utworzono: poniedziałek, 28, styczeń 2019 13:52
Jerzy Stajuda (ur. 1 stycznia 1936 w Falenicy, zm. 21 marca 1992 w Warszawie) - malarz, rysownik, krytyk artystyczny, miłośnik muzyki, jedna z najważniejszych postaci życia kulturalnego Warszawy. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom uzyskał w 1959 roku). Jako malarz i krytyk zadebiutował już w 1957 roku ("Za i Przeciw"). Jego publikacje można było przeczytać także m.in. w "Przeglądzie Artystycznym", "Więzi", "Współczesności" i "Miesięczniku Literackim". Jednocześnie rozwijał też własną twórczość malarską. Za swojego mistrza uważał przede wszystkim Artura Nachta-Samborskiego. Z czasem wypracował własną, nieulegającą modom stylistykę. W swych pracach powoływał do życia tajemniczy świat wizyjnych struktur, wymyślonych pejzaży czy refleksów archaicznej roślinności.
Man-Machine
- Utworzono: poniedziałek, 07, styczeń 2019 11:46
Niemiecki zespół Kraftwerk to symbol muzyki elektronicznej. Grupa założona została w 1970 roku przez Floriana Schneidera i Ralfa Hüttera w Düsseldorfie. Zespół, którego nazwę tłumaczy się jako „Elektrownia”, znany jest ze swoich odkryć na polu doświadczalnych syntetycznych brzmień.
Zapisane w notatniku
- Utworzono: środa, 02, styczeń 2019 16:01
„Z notatnika” to tytuł ekspozycji, której wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek, 4 stycznia w Galerii XXI w Warszawie. Wystawa nawiązuje do notatników, w których dwaj artyści - Marian Stępak i Tomasz Wlaźlak, zapisują różne sytuacje, na które natknęli się w życiu. Ich notatniki to nie tylko tradycyjne podręczne szkicowniki, lecz także pliki rejestrowane fotograficznie albo za pomocą wideo. Notatki to często widoki z okna lub z wnętrz, w tym również z własnych mieszkań. Artyści zapisują sytuacje, z którymi się zetknęli, jako artystyczne, w chwili, w której nastąpiło swego rodzaju zaskoczenie (zauroczenie) związane z tym, że coś, co napotykamy w naszym najbliższym otoczeniu, jawi się jakby było wykreowane na potrzeby sztuki.
Krakowskie Betlejem
- Utworzono: środa, 19, grudzień 2018 12:02
Tradycja szopkarska w Krakowie obecna jest od XIX stulecia. Kiedyś szopki wykonywali rzemieślnicy z przedmieść Krakowa, zwłaszcza z Krowodrzy i Zwierzyńca. Mniejsze szopki nabywali mieszczanie, którzy przystrajali nimi swoje domy i obdarowywali najbliższych. Większe pełniły funkcję przenośnego teatrzyku, który w okresie świątecznym wraz z graną na żywo muzyką, gościł w domach zamożnych krakowskich rodzin. Najstarsza zachowana szopka krakowska znajduje się w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Jest nazywana „szopką-matką”. Wykonał ją w drugiej połowie XIX wieku Michał Ezenekier.
Olej, płótno, haft złotą nicią i koraliki
- Utworzono: czwartek, 13, grudzień 2018 10:18
7 grudnia 2018 roku w Galerii Górnej BWA w Kielcach otwarto wystawę malarstwa Beaty Ewy Białeckiej „Obraz niepochlebiony”. Wystawa potrwa do 4 stycznia 2019 roku.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2285 gości