Prognozowanie i błąd ex post
Prognozy ekonomiczne i finansowe (czyli przewidywania na temat przychodów, zysków, kursów walut, dynamiki PKB czy inflacji) rzadko kiedy sprawdzają się całkowicie dokładnie; ale przynajmniej czasami faktyczne rezultaty są do nich zbliżone. Trudno prowadzić biznes (albo zarządzać ministerstwem czy bankiem centralnym) bez jakichś założeń co do przyszłości.
Wycena obligacji o stałych odsetkach
W praktycznych zagadnieniach inwestycyjnych zazwyczaj oblicza się stopę zwrotu z obligacji, zwłaszcza na rynku wtórnym. Jest to tzw. yield to maturity (YTM), zwana też czasami stopą dyskontową (termin ten bywa używany też w innych kontekstach). Obserwatorzy rynku giełdowego i walutowego znają tę standardową zasadę: im wyższa rentowność, tym niższa cena.
Renty dożywotnie i czasowe
Renta to ciąg płatności, który dokonywany jest przez pewien czas: albo do chwili śmierci rentobiorcy, albo tylko w pewnym okresie (np. przez nie więcej niż 10 lat). Ten pierwszy rodzaj to renty dożywotnie (wieczyste), ten drugi to renty czasowe (terminowe). W każdym razie takie są dwie podstawowe kategorie podziału.
EDAS - metoda wzorca przeciętnego
Omówimy dziś kolejną metodę wielokryterialną z klasy tych, w których istotą rozwiązania jest pomiar odległości pomiędzy badanymi scenariuszami a pewną alternatywą wzorcową, wygenerowaną sztucznie.
Metoda wielokryterialna CODAS
CODAS to wielokryterialna metoda podejmowania decyzji, która została wprowadzona w pracy zespołu badaczy z Iranu i Litwy, zatytułowanej "A New Combinative Distance-Based Assessment (CODAS) Method For Multi-Criteria Decision-Making".
Alternatywna miara bezwzorcowa
Przedstawimy dziś prostą, bezwzorcową metodę analizy wielokryterialnej. Metodę alternatywną wobec miary BZW, którą zaprezentowaliśmy we wcześniejszym artykule. Bezwzorcową, tj. obywającą się bez porównywania obiektu z tzw. obiektem idealnym, jak to ma miejsce np. w przypadku algorytmów TOPSIS czy ARAS.
Macierze wielowskaźnikowe
W zasadzie każdy, kto uczęszczał na studia ekonomiczne, miał do czynienia z macierzami - choćby w ramach elementarnego kursu algebry liniowej. Oczywiście ta uwaga dotyczy także (albo i jeszcze bardziej) absolwentów kierunków inżynierskich, nie mówiąc o fizyce, matematyce i informatyce.